בלטת התריס והזעת יתר

רבנו מכירים באופן כללי בלבד את השם "בלוטת התריס" ויודעים כי מדובר בבלוטה חשובה כלשהי הנמצאת בגופנו, אך לא הרבה מעבר לכך. בעוד בפועל בעיות שונות בתפקוד של בלוטה זו גורמים לבעיות בריאותיות רבות ושונות בקרב אנשים רבים, חשוב להבין טוב יותר - מהי בדיוק בלוטה זו, מהו תפקידה ומתי פעילות בלתי תקינה שלה עלולה לגרום לבעיות בריאותיות שונות, בפרט בעיות של הזעת יתר?

 

מהי בלוטת התריס ומהו תפקידה

מהי, אם כן בלטת התריס? היכן היא ממוקמת בגוף ומהו תפקידה? ובכן, מדבר בבלוטה הגדולה ביותר בצוואר שלנו. היא ממוקמת בחלקו התחתון והקדמי של הצוואר ומורכבת משתי אונות שונות, בגינן היא מתאפיינת בצורה של פרפר.

לבלוטת התריס תפקיד חשוב ביותר בגוף. למעשה, פעילותה של הבלוטה מבטיחה כי כל התאים בגוף שלנו יפעלו בצורה תקינה ובריאה. כיצד זה קורה? ובכן, במסגרת פעילותה מייצרת בלוטת התריס שני הורמונים חשובים ביותר – תירוקסין (הידוע גם כ T4) וטריודותירונין (המכונה T3). לאחר ייצורם בבלוטה מועברים הורמונים אלו באמצעות מחזור הדם לכל רחבי הגוף, ולכל תא ותא בגופנו. אותם הורמונים מסייעים כאמור לתפקוד תקין של התאים, ולכן הכרחיים על מנת להבטיח פעילות סדירה ותקינה של כלל מערכות הגוף, דוגמת הלב, מערכת השרירים, המערכת האחראית על וויסות הטמפרטורה בגוף וכו'. כבר כאן ניתן להתחיל ולהבין כיצד תפקוד לקוי של הבלוטה עלול לגרום לשלל בעיות בריאותיות שונות, ביניהן גם הזעת יתר.

 

בעיות בתפקוד בלוטת התריס וכיצד הן גורמות להזעת יתר

בפעילותה של בלוטת התריס מופיעות במקרים רבים שתי בעיות עיקריות בתפקוד. הכוונה היא לפעילות יתר של הבלוטה (כלומר – ייצור מוגבר יתר על המידה של שני ההורמונים הנ"ל) או תת פעילות של הבלוטה.

במקרים של פעילות יתר של בלוטת התריס (אשר נפוצים מאוד יחסית בעולם של ימינו) מיוצרים כאמור יותר מדי הורמונים בבלוטה, ומצב זה עלול להביא לבעיות בריאותיות רבות ושונות, ביניהן גם הזעת יתר (כמו גם דפיקות לב מוגברות, עצבנות, נדודי שינה, ירידה במשקל ועוד).

על פי רוב, נוצרת פעילות יתר של בלוטת התריס בעקבות עלייה בקצב חילוף החומרים שבגוף, אך חשוב לציין כי קיימים טיפולים יעילים שונים כיום לפעילות יתר של הבלוטה, ולכן גם להזעת היתר הנגרמת כתוצאה מכך. טיפולים אלו כוללים הן תכשירים שונים המתמודדים עם סימפטומים דוגמת הזעת יתר, והן טיפולים תרופתיים המטפלים בפעילות היתר של הבלוטה עצמה.

 

נכתב על ידי ד"ר צחי וידר, בוגר אוניברסיטת בן גוריון שבנגב (משנת 89'), מומחה בכירורגיה כללית.
לאחר שנים כמנתח ומנהל חדר המיון בבית החולים "מאיר" בכפר סבא, ייסד והקים את מרפאת או.אר בשנת 2000.
את נסיונו הרב בטיפול באסתטיקה רפואית ובהזעת יתר רכש בעשרות רבות של השתלמויות מקצועיות בחו"ל.
מזה קרוב לעשור מעביר קורסים והשתלמויות לרופאים החפצים ללמוד את תחום הזעת היתר והאסתטיקה הרפואית.
Trainer של חב' Allergan הבינלאומית, מפתח וממציא של מכשיר ה- PalmaDry לטיפול בהזעת יתר בכפות הידיים והרגליים.

המאמר עודכן לאחרונה בתאריך 5/27/2021

כל הפתרונות להזעת יתר במקום אחד, צרו איתנו קשר לפתרון המתאים ביותר עבורכם:

* שם מלא
דוא"ל
* טלפון
שלחו לי עדכונים, הטבות ייחודיות ומידע
תודה על פניתך, נציגנו יחזור אליך בהקדם
סליחה, איקעה שגיאה. אנא מלאו כל הפרטים ונסו שנית.

מוצרים נלווים

מאמרים נוספים

כיצד תדעו שאתם סובלים מזיעה קרה?

כולנו מזיעים בימים חמים במיוחד או כשאנחנו מבצעים פעילות גופנית מאומצת. אך אחוז בלתי מבוטל מהאוכלוסייה סובל גם ממצבים של "זיעה קרה", הידועה במינוח המקצועי – הזעת יתר פתאומית.

קרא עוד

כיצד עובדת חולצה מנדפת זיעה?

הזעה היא אמנם תהליך טבעי וחשוב של הגוף, אך היא גם נוטה להציק לנו כשאנחנו מזיעים יותר מדי, ולהתאפיין בהשפעות סביבתיות פחות נעימות ורצויות דוגמת ריחות חזקים ובלתי נעימים, כתמי הזעה בחולצה ועוד.

קרא עוד

בלוטות זיעה

הבלוטות הן מבנים צינוריים קטנים הנמצאים בתוך ומתחת לעור (ברקמה התת עורית). מטרתם היא לפרוק זיעה על ידי פתחים זעירים בשטח של העור.

קרא עוד

PalmaDry- שאלות נפוצות

כל מה שרצית לדעת על איך עובד הטיפול? איפה? באיזו תדירות? מתי רואים תוצאות? ועוד...

קרא עוד

הרשמו לניוזלטר שלנו!

ותוכלו לקבל מדי חודש הצעות, המלצות ועדכונים

* שם מלא
* דוא"ל
סליחה, איקעה שגיאה. אנא נסו שוב.

הזעת יתר iDry Israel

טלפון:
077-8270039
כתבו לנו:
info@idry.co.il
עשו לנו לייק: