8 טריגרים להזעה שלא ידעתם עליהם

חושבים שאתם מזיעים יותר מהממוצע? אנשים רבים תוהים האם הם מזיעים באופן נורמלי, ובינינו, אנחנו לגמרי מבינים את זה.

הזעת יתר היא מביכה, ועלולה לגרום לאי נעימויות במצבים חברתיים. הזעה היא אמנם בעלת יתרונות (כגון מניעת מכת חום), אך טומנת בחובה גם תופעות לוואי מביישות (הזעה בבית השחי, כפות ידיים ורגליים מיוזעות, זיעה בפנים ועוד).

תוהים האם אתם מזיעים יותר מהרגיל? בדיוק לכן קיבצנו עבורכם רשימה של הטריגרים הנפוצים ביותר להזעה, וכיצד להימנע מהם.

8 דברים שעלולים לגרום לזיעה בלתי רצויה:

1. לחץ

2. הורמונים

3. תזונה

4. מחסור בתזונה

5. מצב רוח (מרוגש, שמח, עצוב)

6. חרדה חברתית

7. גוף חטוב או משקל עודף

8. תרופות

דברים רבים יכולים לגרום להזעת יתר, אך תמיד יש לה סיבה. יתכן שהנכם סובלים ממצב רפואי כגון היפרהידרוזיס- הפרעת הזעה שגורמת להזעה יותר מהממוצע, אך תופעה זו אינה נפוצה כמו שהנכם חושבים. פחות מ-5% מהאוכלוסייה סובלים מהיפרהידרוזיס, ולכן יש סיכוי סביר יותר שאתם סובלים מהזעה בגלל גורם אחר שאינכם מודעים אליו.

1. אתם ממש לחוצים

מה אתם עושים כאשר אתם מתחילים להזיע סתם כך, ללא סיבה נראית לעין? נלחצים, נכון? רוב האנשים הם כך. האם ידעתם שכאשר נלחצים בגלל הזעה, מתחילים להזיע בצורה חזקה יותר?

כן, בדיוק כך. לחץ הוא גורם ענק להזעה.

אם אתם שמים לב שאתם מזיעים באופן פתאומי, ערכו "מבדק לחץ" מנטלי:

- האם משהו מעצבן אתכם?

- האם חשבתם על משהו עצוב כל היום?

- האם אתם דאוגים ממשהו?

אם עניתם "כן" על אחת מהשאלות הנ"ל, ייתכן שהלחץ שלכם הוא הגורם לפרץ ההזעה הפתאומי.

2. ההורמונים השתגעו

הריון וגיל המעבר הם גורמים נפוצים לשיבוש בהליך ההורמונלי אצל נשים. "השתגעות"ההורמונים יכולה לגרום למצבי רוח משתנים, תשוקות מוזרות ו....בלוטות זיעה פעילות במיוחד.

שמעתם פעם אישה בהריון המתלוננת על זיעת לילה וגלי חום? התקפות זיעה אלו נגרמות כתוצאה מהשתוללות ההורמונים הבלתי מרוסנת.

לצערנו, אין מה לעשות כדי לעזור להזעה הורמונלית (חוץ מלידה, או עקיפת גיל המעבר באופן פלאי).

למזלנו, גם הריון וגם גיל המעבר הן תקופות חולפות בחיים, וכאשר הן עוברות, ההורמונים נרגעים, וההזעה חוזרת לנורמה.

עם זאת, הריון וגיל המעבר הם לא היחידים הגורמים לשינויים הורמונליים. גם גיל ההתבגרות ובלוטות פעילות יתר על המידה יכולים לגרום להורמונים משתוללים והזעת יתר, בייחוד בבית השחי.

3. אכילת מאכלים המעודדים הזעה

האוכל שאתם אוכלים ומה שאתם שותים יכולים להיות הגורמים להזעת היתר שלכם. דבר זה קורה בעיקר כאשר אתם צורכים תזונה הקשה לעיכול, ואשר גורמת לגופכם לעבוד קשה יותר, דבר המגביר את קצב הלב ושולח איתות לבלוטות הזיעה שעליהן להתחיל לעבוד.

אילו מאכלים גורמים להזעת יתר?

בשר אדום הוא קשה מאד לעיכול, לכן, אם אתם דואגים מהזעת יתר במהלך או לאחר ארוחה, מומלץ שתימנעו מבורגר וסטייק, ותבחר במקום זאת בעוף או דגים. כמובן שירקות הם תמיד אופציה מעולה. כמו כן, מומלץ להימנע מאכילת "מזון מהיר" ושומני, לחם לבן ושוקולד. במאכלים אלו אין את האנזימים הדרושים לעיכול קל, ועל הגוף לעמול כדי לעבד אותם כראוי.

ככל הנראה לא תופתעו מהמידע הבא, אבל אם אתם דאוגים מהזעת יתר, כדאי לכם להימנע ממאכלים חריפים. כן, הצ'יפס החריף עם הצ'ילי הוא גורם מרכזי להזעת יתר! מאכלים חריפים מכילים קפסצין – כימיקל הגורם לגופכם לחשוב שטמפרטורת הגוף שלכם עולה, ומפעיל את בלוטות הזיעה הגורמות להזעה.

אם יש לכם ריח גוף בלתי נעים בעליל, ייתכן שאתם סובלים מטרימטילמינוריה. זוהי תופעה גנטית המקשה על הגוף לפרק טרימטילין – הרכב כימיקלי המופק כאשר מעכלים מאכלים מסוימים כגון קטניות, ביצים ודגים. במקרה הזה, מומלץ להימנע מצריכת מאכלים אלו, ולהיוועץ עם הרופא.

4. אתם לא אוכלים מספיק?

רעצבניים? אם כן, ככל הנראה רמות הסוכר בדם שלכם נמוכות מדי. אחת מהסימפטומים לכך היא הזעת יתר או הופעת זיעה קרה. בלוטות הזיעה לאורך קו השיער שלכם רגישות במיוחד לרמת סוכר נמוכה בדם, ולכן, אם אתם חשים עצבניים ומזיעים, אולי כדאי שתאכלו קוביית שוקולד או שניים. סימפטומים נוספים של רמת סוכר נמוכה בדם כוללים:

סחרחורת

רעד

קצב לב מהיר

טשטוש ראיה

בחילה קלה

5. מצב רוח (שמחה עילאית או פחד נוראי)

האם ידעתם שכאשר אתם שמחים או מפחדים אתם מזיעים? פעילויות הגורמות לכם להנאה מרבית גורמות גם להזעה (ולא, לא דיברנו רק על קיום יחסים).

ייתכן ששמתם לב שכאשר אתם עסוקים בפעילות המסבה לכם הנאה, הגוף שלכם מתעטף בשכבת זיעה דקה. זה קורה בגלל שכל התחושות הללו – שמחה, חרדה ואהבה, קשורות לעלילה קלה בטמפרטורת הגוף, דבר שגורם כמובן לבלוטות הזיעה להתחיל לעבוד.

6. יש לכם חרדה חברתית

אם אתם נלחצים לפני אירועים הדורשים ממכם מעורבות חברתית, כנראה שמתם לב שפרצי ההזעה מתחילים בערך אז. דבר זה תקין לחלוטין אם אתם סובלים מחרדה חברתית.

עבור אנשים הסובלים מחרדה חברתית, נורמלי מאד להתמודד עם הזעת יתר בכפות הידיים. ניתן להשתמש בטכניקות הרגעה יעילות או להיוועץ עם הרופא באשר לדרכי טיפול נוספים במצבי חרדה ולחץ. ייתכן שהרופא יספק לכם מרשם לתרופות נוגדות-חרדה, שיעזרו לכם להתגבר גם על הזעת היתר. דרך נוספת להתגבר על הזעה הנגרמת מחרדה היא ע"י שימוש באנטיפרספירנטים קליניים. אם אתם סובלים מהזעת יתר בכפות הידיים או הרגליים, נסו למרוח אנטיפרספירנט ייעודי להפחתת הזיעה.

7. כשירות גופנית או עודף משקל

רמת הכשירות הגופנית שלכם יכולה לקבוע את כמות הזיעה שגופכם מפיק. לדוגמא, אם יש לכם קצת כרס, הגוף שלכם יעבוד קשה יותר כדי לסחוב את המשקל המיותר. דבר זה יגרום לקצב הלב לעלות ולהזעה. עם זאת, גם אנשים בעלי כושר גופני מעולה מזיעים הרבה לעתים תכופות. דבר זה נגרם ככל הנראה עקב פעילות גופנית מאומצת הגורמת לזיעה בזמן ההתעמלות. אם אתם מתעמלים באופן סדיר, הגוף שלכם מתרגל להזיע באופן סדיר, ולכן עושה זאת לעתים יותר תכופות. כמובן שלא התכוונו שתפסיקו עם הפעילות הגופנית. במקום זאת, השתמשו באנטיפרספירנט קליני כדי לווסת את כמויות הזיעה המופקות.

8. נטילת תרופות המשפיעות על הזיעה (דיאפורזה)

דיאפורזה הוא המונח הרפואי המשמש לתיאור הזעת יתר הנגרמת מנטילת תרופות מסוימות. התרופות הנפוצות ביותר הגורמות לכך הן תרופות SSRI, תרופות ללב ומשככי כאבים, אך הן לא היחידות. אם התחלתם לצרוך תרופה חדשה, ואתם חשים זיעה מוגברת פתאום, מומלץ להיוועץ עם הרופא.

מה לעשות כאשר זיעה הופכת להזעת יתר?

חשוב לזכור שהזעה היא תהליך נורמלי, ואף נחוץ. עם זאת, אם אתם סובלים מהזעת יתר, שקלו שימוש באנטיפרספירנטים קליניים או התייעצו עם רופא המשפחה לגבי אפשרויות טיפול אחרות.

כיצד הזעה עוזרת לגופנו?

בגוף האדם קיימים כ2.5 מיליון בלוטות זיעה (יש אנשים עם כ-4 מיליון), ולכן, למרות שאנחנו לא שמים לב לכך, אנו מזיעים כל הזמן. לרוב, אנו לא שמים לב לזיעה, מכיוון שהיא מתנדפת מהר מאד. אם הגוף מייצר זיעה בקצב מהיר יותר מההתאדות שלה, היא הופכת לנראית, וכאשר זה קורה באופן רציף, זה הופך להזעת יתר מביכה.

אך הזיעה היא דבר טוב וחיובי עבורנו, לפחות כאשר מדובר בכמויות סבירות. אנו מזיעים כדי לווסת את טמפרטורת הגוף שלנו. ללא זיעה, הגוף שלנו יתחמם יתר על המידה, ואף אחד מאתנו לא רוצה מכת חום. אם אתם חשים שאתם מזיעים יותר מהרגיל, ייתכן שאתם צודקים. לכן מומלץ להיוועץ עם רופא כדי לבדוק האם יש לכם היפרהידרוזיס או טריגרים אחרים להזעה המוגברת. גם אם אינכם סובלים מהיפרהידרוזיס, רופא המשפחה יוכל לעזור לכם לקבוע מהי הדרך הטובה ביותר עבורכם להפחתת הזיעה.

איך להפסיק להזיע

זכרו שהמטרה אינה להפסיק להזיע באופן סופי, אלא במקומות מסוימים בגוף. למשל, אם אתם מזיעים מלחץ, כנראה שתהיינה לכם כפות ידיים דביקות. דבר זה עלול להביך כאשר פוגשים מישהו חדש או יוצאים לדייט ורוצים להחזיק ידיים. במקרה זה, חפשו אחר דרכים להפסיק הזעה בכפות הידיים.

מי מטפל בהזעת יתר?

אם אנטיפרספירנטיים קליניים ושיטות ביתיות אחרות לא עוזרות לכם להימנע מהזעת יתר, ניתן להיוועץ עם הרופא ולבדוק אם אתם סובלים מהיפרהידרוזיס. רופא המשפחה הקבוע שלכם יכול לספר לכם על הליכי טיפול אפשריים להפחתת הזיעה, כגון משחות ותרופות ייעודיות, אך עם הבעיה חמורה במיוחד, ייתכן שתופנו לדרמטולוג. דרמטולוג הוא רופא המטפל בבעיות עור באופן ספציפי, ולכן יכולות להיות לו אפשרויות טיפול נוספות כגון טיפול בבוטוקס וכו'.

בסופו של דבר, חשוב לזכור שכולנו מזיעים ברמה כזו או אחרת. מכיוון שכל אחד הוא שונה, אין באמת רמה "נורמלית" של זיעה שהגוף אמור להפיק. עם זאת, כאשר הזיעה הופכת לבעיה ומטרד מציק, ומונעת ממכם השתתפות באירועים חברתיים ועוד, מומלץ להיוועץ ברופא או דרמטולוג.

המאמר עודכן לאחרונה בתאריך 4/6/2019

למידע נוסף אודות טיפול בהזעת יתר

* שם מלא
דוא"ל
* טלפון
אני מאשר/ת כי תהיו רשאים לפנות אלי באמצעות דיוור פרסומי, אין באמור בכדי להוות הסכמה לביצוע עסקה כלשהי. אני רשאי/ת לחזור בי מהסכמתי זו בכל עת.
תודה על פניתך, נציגנו יחזור אליך בהקדם
סליחה, איקעה שגיאה. אנא מלאו כל הפרטים ונסו שנית.
מוצרים נלווים
מאמרים נוספים
טיפול באמצעות מכשיר miraDry

טיפול במכשיר מירה דריי

מירה דריי (miraDry) הוא מכשיר חדשני, ראשון מסוגו בעולם המשמש כפתרון לא פולשני, בטוח ויעיל לטיפול בבעיות של הזעת יתר בבית השחי.

קרא עוד

miraDry עדויות

כאן תוכלו לקרוא ולהתרשם מעדויות של אנשים אשר עברו את הטיפול ב miraDry

קרא עוד

הרשמו לניוזלטר שלנו!

ותוכלו לקבל מדי חודש הצעות, המלצות ועדכונים

* שם מלא
* דוא"ל
סליחה, איקעה שגיאה. אנא נסו שוב.

אני מאשר/ת כי תהיו רשאים לפנות אלי באמצעות דיוור פרסומי (במיילים, מסרונים וכד') אין באמור בכדי להוות הסכמה לביצוע עסקה כלשהי. אני רשאי/ת לחזור בי מהסכמתי זו בכל עת.

האתר הזה מוגן על ידי reCAPTCHA Enterprise ו-Google מדיניות פרטיות ותנאי השימוש.

הזעת יתר iDry Israel

טלפון:
077-8270039
כתבו לנו:
info@idry.co.il
עשו לנו לייק: