פעולת ההזעה היא פונקציה חיונית לוויסות טמפרטורת הגוף – כולנו מזיעים, ולא רק בימי הקיץ החמים היות שזו פעולה טבעית של הגוף לצנן את עצמו. עם זאת, ישנו חלק מהאוכלוסייה אשר מזיע יותר מהרגיל, אנשים הסובלים לא רק מתופעה שהשלכותיה הן פיזיות, אלא מההתמודדות החברתית הקשה שהיא מלווה – הזעת יתר. רבים הסובלים מתופעה זו, נאלצים להחליף חולצות בקצב, לדאוג שהן כהות על מנת להסתיר את כתמי הזיעה המופיעים עליהן ולהתקלח מספר פעמים לא מבוטל במהלך היום. לצד אלו, הסובלים מהזעת יתר עלולים למצוא את עצמם מתרחקים מחברה ונמנעים ממגע אף הקל ביותר. בזכות הטכנולוגיה המתקדמת והרפואה החדשנית, הומצאו שיטות טובות ויעילות לטיפול בהזעת יתר שיאפשרו למטופלים לנשום לרווחה ולהיפרד מהתופעה לשלום.

 

מהי הזעת יתר?

לזיעה יש כמה דרגות, כאשר הראשונה שבהן כוללת הזעה נורמלית המופיעה לרוב בבית השחי ואינה מפריעה לשגרת היום, ואילו בקצה השני של הספקטרום ישנה הזעה תמידית שגורמת למצוקה והפרעה בתפקוד היומיומי. אנשים הסובלים מהזעת יתר חשים רטיבות מוגברת באזור בתי השחי, אך לא רק – כפות הידיים והרגליים, הגב, החזה ואזור הישבן, גם הם אזורים בהם הזעת היתר יכולה להופיע. חשוב להבחין כי הזעת יתר מצדיקה טיפול ומוגדרת כך כאשר פעולת ההזעה הטבעית של הגוף מתקיימת בצורה בלתי פרופורציונית וללא תלות מובהקת בתנאי הטמפרטורה והלחות בהם האדם נמצא, או אם הוא בעיצומה של פעילות פיזית מאומצת. מעבר לפן הנפשי שהזעת יתר עלולה לגרום, היות שזיעה גלויה לעין וריח גוף לא נעים נחשבים לשליליים באופן חברתי, הזעת יתר עלולה לגרום לגירויים באזור ההזעה, שפשפות ואף זיהומים.

 

מהם הגורמים להזעת יתר?

הספרות הרפואית מוצאת שאין הסבר מדויק לגורמים היוצרים את התופעה, אך התיאוריה הרווחת היא שהתופעה נגרמת כתוצאה של גירוי יתר או כשל במערכת העצבים הסימפתטית או גורמים המעוררים אותה כמו מתח נפשי, חרדה או התרגשות רבה. גורמים אפשריים נוספים של הזעת יתר הם צריכה של אלכוהול ועישון, עודף משקל ופעילות יתר של בלוטת התריס. תופעת הזעת היתר פוקדת לרוב אנשים בריאים מגילאי 18-16 ועד שנות ה-50 שלהם, כאשר החל מגיל זה, התופעה הולכת ופוחתת או נעלמת.

 

מה המשמעות של הזעת יתר בבית השחי?

זיעה בבית שחי היא תופעה נפוצה בקרב 2% – 10% מהאוכלוסייה בכל העולם. בגוף האדם יש שני סוגים של בלוטות זיעה, כאשר אחד מהם הן בלוטות ה-Eccrine האחראיות על ההזעה בבית השחי, והסוג השני הן בלוטות ה-Apocrine המייצרות את הריח. לעיתים, הזעת יתר נובעת מפעילות מוגברת של שני סוגי בלוטות הזיעה, ולעיתים רק מסוג אחד שלהן, לכן חלק מהאנשים מתלוננים בנוסף להזעה המוגברת, גם על ריח רע ולא נעים.

הזעת יתר בבית השחי יכולה להיות מביכה מאוד עבור הסובל ממנה, והופעה של ״עיגולי זיעה״ עלולים להוביל למצוקה ממשית ולבעיות פסיכולוגיות, כגון פוביה, הימנעות חברתית והערכה עצמית נמוכה, אשר משפיעות באופן ניכר על איכות החיים. כיום, ישנם פתרונות איכותיים שניתן לטפל בזיעה מוגברת בבית השחי אשר זמינים להפחתה ניכרת של הזיעה ואף להפסקת התופעה לצמיתות.

 

איך למנוע זיעה בבית השחי?

הטיפולים בתחום הזעת היתר הם רבים וכוללים שלל פתרונות – החל מפריטי לבוש ייעודיים להפחתת הזיעה ועד לטיפולים רפואיים ממוקדים בבלוטות הזיעה. הסובלים מהזעת יתר נוטים ללבוש חולצות כהות שיטשטשו את הזיעה, אמנם ישנן שני פתרונות מומלצים המאפשרים לבישת ביגוד ללא קשר לצבעו, או שימוש בדאודורנט רגיל – הראשון, חולצות ת'ומפסון בעלות טכנולוגיית הידרו-שילד אשר חוסמת את הזיעה ובו הזמן יוצרת אפקט נידוף המסייע לתהליך הקירור בבית השחי, בכזאת התנועה הטבעית של הזרוע. החולצה הייחודית נלבשת מתחת לחולצה הרגילה ומהווה שכבה מבודדת בטוחה מפני הזיעה, היא מתבססת על פטנט ייחוד ומשלבת כותנה איכותית וחומרים מתקדמים עמידים בפני מים – פתרון נוח, אפקטיבי ולא יקר. הפתרון השני, הוא רפידות הזעה ייעודיות לבית השחי מבית iDry, אשר נדבקות לחולצה בצורה שאינה נראית לעין וכך סופגות את הזיעה. אלו מגני זיעה הבנויים משתי שכבות דקות – האחת היא דבק מותאם לבגדים, והשנייה עשויה כותנה עדינה המבטיחה מגע רך, נעים ונוח עם העור – פתרון זמני יעיל, מתאים לרוב סוגי הבדים ואינו גורם לתופעות לוואי.

כמו כן, ישנו מגוון עשיר של תכשירים ייחודים המיועדים למניעת זיעה בבית השחי – ספיריאל קרם לדוגמא, הינו תכשיר ייחודי לוויסות פעילות בלוטות הזיעה, ולמניעת הזעה וריחות לא נעימים. התכשיר ניתן למריחה באזור הפנים, בית השחי, כפות ידיים, כפות רגליים ובשאר אזורי הגוף. הקרם עמיד ואינו מכתים את הבגדים, ובעל מרקם נעים במיוחד על הגוף. מלבד לקרם המוצלח, קיימים מוצרים נוספים מסדרת ספיריאל הפועלים באותו אופן, כמו ספיריאל רול און הטבעי, שבנוסף להיותו מסייע להזעת יתר, הוא דאודורנט טבעי ללא אלומיניום המיוחד לעור רגיש.

 

האם ישנו טיפול רפואי להפחתה משמעותית של הזיעה?

הרפואה המתקדמת מציעה מגוון של טיפולים מוצלחים לבעיית הזעת היתר, פתרונות אשר אינם כרוכים בהליכים פולשניים או בהוצאות מרובות, והם יכולים לשפר את אורח החיים בצורה מופלאה. סל האפשרויות לטיפול יסודי בהזעת יתר, מתחיל מהזרקת בוטוקס, אשר דורש הקפדה על טיפול חוזר בכל מספר חודשים, ומגיע עד לשאיבה או כריתה של בלוטות הזיעה בבית השחי, בצורה כירורגית. היות שלטיפולים הללו נלוותה תקופת החלמה משמעותית ותופעות לוואי לא מבוטלות כמו הזעה מפצה במקומות אחרים ואף צלקות באזור המטופל, הליכים אלו פחות נפוצים.

כיום, השיטה המועדפת ביותר היא טיפול בעזרת מכשיר MiraDry – טכנולוגיה מהפכנית אשר ממיסה את בלוטות הזיעה בעזרת אנרגית חום, בהליך שאינו פולשני או כרוך בכאבים. הטיפול במירה דריי מאושר על ידי ה-FDA, ובעל מעל 90% הצלחה. יתרונות הטיפול במירה דריי, טמונים לא רק בבטחון הקליני שלו, אלא גם בכך שההחלמה מהטיפול אינה דורשת חופשה מיוחדת ותוצאות הטיפול הן מידיות ומתמשכות, כך שכבר מהטיפול הראשון, מתחיל השינוי באורח החיים – הן בפן הפיזי והן בפן הנפשי.

 מה הוא פתרון להזעה בבית השחי?

טיפול מירה דריי בהזעת יתר:

 

מירה דריי הוא פתרון בטוח, מוכח קליני, מאושר על ידי ה- FDA להפחתת זיעה בבית השחי באופן משמעותי. המכשיר ממיס את בלוטות הזיעה ללא ניתוח, זהו הליך אשר מבוצע במשרדו של רופא מומחה, עם אחוזי הצלחה מדהימים של מעל ל-90%. מכשיר ה"מירה דריי" מכיל אנרגיה אלקטרומגנטית הגורמת לבלימת בלוטות הזיעה בבית השחי. במהלך הטיפול מתחממת בלוטות הזיעה השוכנת בין שכבת העור לשכבת השומן. חימום זה ממיס, מאדה ומעלים את בלוטות הזיעה בעוד העור החיצוני ושכבות השומן והשריר הפנימיות אינן נפגעות. התוצאות הטיפול הן מיידיות ,מתמשכות ומאפשרת סוף סוף לסובלים מהזעה מוגברת בבית השחי, לחוות שינוי דרמטי באורח החייהם. המכשיר מטפל כרגע בהזעת יתר בבית השחי, אך לא באזורים אחרים בגוף כגון הזעת יתר בידיים או ברגליים. למידע נוסף לחץ כאן

חולצות למניעת כתמי זיעה מבית iDry ו- Thompson tee:

חולצה ייחודית המיוצרת בעזרת טכנולוגיית ההידרו-שילד. את חולצת הת'ומפסון ניתן ללבוש מתחת לכל חולצה רגילה וכך, נמנעים מסימני הזיעה. העיצוב החדשני משלב בין הנוחות של חולצות-תחתונות איכותיות לבין טכנולוגיית ההידרו-שילד החסינה בפני הזיעה. התוצאה היא חסימת זיעה מושלמת. החולצה מיוצרת בארה"ב ומסווגת על ידי ה- FDA כמוצר רפואי. החולצה המיוחדת מיוצרת בהתבסס על פטנט ייחוד, משלבת כותנה איכותית וחומרים מתקדמים ביותר ועמידים בפני מים. השילוב היחודי מאפשר חסימה מושלמת של כתמי זיעה על החולצה החיצונית וחשוב לא פחות, מאפשרים לחום וללחות הגוף להתנדף. למידע נוסף לחץ כאן

מגני זיעה לבית השחי iDry :

זהו מגן ייחודי לבגד, בעל כושר ספיגה גבוה, דק ונדבק ישירות ובצורה בלתי נראית לבגדים. בדר"כ ניתן למצוא אותם במידות שונות בהתאם לכמות הזיעה ולגודל אזור בית השחי. המגן בנוי משתי שכבות. בצדו האחד יש דבק המותאם לבגדים. צדו השני עשוי כותנה עדינה, המבטיחה מגע רך, נעים ונוח עם עור בית השחי. המגן מהווה מעין "מחסום" המונע מהזיעה להגיע אל החולצה, כך שהחולצה נשארת יבשה ונקייה ונמנעים ממצבים לא נעימים.
פתרון זה הינו יעיל, מתאים לרוב סוגי הבגדים והבדים ואינו גורם לתופעות לוואי. יחד עם זאת, זהו פתרון זמני אשר אינו גורם להפסקת ההזעה אלא רק מניעת המבוכה הנגרמת בעקבותיה. לחצו כאן לצפייה.

ניתוח כריתת בלוטות זיעה בבית השחי:

סוג הניתוח הראשון הוא ניתוח ה"סימפטקטומי" המנתק את הקשרים העצביים מבלוטות הזיעה וע"י כך מפחית את מידת פעילותן.
במשך שנים רבות, טיפול כירורגי מסוג זה היה הבחירה הנפוצה לטיפול בהזעת יתר בבית השחי. במהלך הניתוח תתבצע כריתה רחבה של עור בית השחי, עם או בלי הסרת רקמה תת עורית. הליך זה השאיר את המטופל עם צלקות גדולות ,ריפוי ממושך של הפצע ותנועה מוגבלת של הכתפיים והזרועות. 
לניתוח זה תופעות לוואי המוכרות כ- "הזעה מפצה", כלומר הופעת הזעת יתר באזורים אחרים בגוף, הופעת אדמומיות בגוף או בפנים ולעיתים החלשות של שרירים מסוימים וצניחת העפעף העליון. לאור כל הסיבות שלעיל, ניתוח זה פחות נפוץ כיום.

ניתוח שאיבת בלוטות זיעה בבית השחי:

סוג ניתוח זה מכוון לטיפול ישיר בבלוטות הזיעה. ניתוח מקובל זה נעשה בעולם מזה כ- 10 שנים.
בניתוח זה נעשה נקב בבית השחי שדרכו מוחדרת צינורית ובעזרתה נעשה גירוד ושאיבה של הבלוטות הזעירות הממוקמות ברקמה התת עורית.
הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ונמשך כשעה.
יש להימנע מדיאודורנט ואנטיפרספירנט (מונע הזעה) למשך שבוע עד שבועיים בהתאם לקצב ההחלמה.
יש לציין שמטרת הניתוח היא להביא את המטופל לרמת הזעה נורמלית או נסבלת, ולא להפסיק את ההזעה באופן מוחלט.
שיעור ההצלחה של הניתוח עומד על כ- 90%. טווח המעקב אחר מטופלים שאצלם פחתה ההזעה עומד על כ – 4-5 שנים שבהן לא נצפתה חזרה של ההזעה.
היתרונות של שיטה זו הם חתכים קטנים מאוד, טראןמה פחותה לרקמה וזמן החלמה מהיר מאוד.

הזרקות של בוטולינום טוקסין (בוטוקס):

בוטולינום טוקסין (בוטוקס) הינו חומר אשר בפועל נעשה בו שימוש בתחומים רבים של הרפואה. השימוש הרפואי האחרון שלו הוא טיפול בהזעת יתר בבית השחי.
בוטוקס הוא נגזרת של הרעלן הקטלני בוטוליזם, אשר מיוצר על ידי Allergan. בוטוקס משמש רופאים רבים בתחומים קוסמטיים שונים וגם כדי למנוע הזעת יתר בבית השחי
בוטוקס פועל על ידי חסימת קצות העצבים, מה שמשתק את השרירים הקטנים הסמוכים לבלוטות הזיעה. פעולה זו גורמת להפסקת ההפרשה של הזיעה מעל פני העור. זריקות בוטוקס אשר מוחדרות לעור בצורה נכונה, בכל אזור מרובה הזעה, יעילות מעל כל צל של ספק, אך "זמן החיים" שלהן קצר יחסית, בטווח של 4-6 חודשים. בנוסף הזריקות כואבות יחסית והטיפולים יקרים. בדרך כלל יתבצעו זריקות חוזרות ונשנות פעמיים או שלוש פעמים בשנה. תופעות הלוואי של הזריקות הן מזעריות, אם בכלל. למידע נוסף לחץ כאן

אלומיניום כלוריד:

יונים של אלומיניום נמשכים לתוך התאים המרפדים את צינוריות בלוטת הזיעה. כאשר היונים נמשכים לתוך התאים, המים שבתאים באים במגע איתם. התאים מתחילים להתנפח מה שגורם לצינוריות הזיעה להיסגר וכך הזיעה לא משתחררת החוצה אל העור. בסופו של דבר, לאחר זמן מה ריכוז המים בתוך התאים מגיע לשיווי משקל. כאשר זה קורה, מים מתחילים לצאת מהתאים ע"י תהליך של אוסמוזה. הנפיחות יורדת, והזיעה יכולה לצאת החוצה אל העור.
עבור אנשים מסוימים זה עשוי לספק פתרון טוב לטיפול בהזעת יתר, אך עם זאת, מעל 50% מהחולים ידווחו שישנו צורך בטיפולים מתקדמים יותר על מנת לשלוט בתופעת הזעת היתר בבית השחי.
תופעת לוואי הקשורה לשימוש באלומיניום כלוריד הינה גירוי חמור של העור, אשר לעתים קרובות מחייבת הפסקת טיפול.

תרופות:

תרופות המונעות הזעת יתר בבית השחי מיועדות לחסום את העצבים המתחברים אל קצות העצבים הקטנים של בלוטות הזיעה. תרופות אלה כוללות anticholinergics, חוסמי בטא ו Benzodiazapines. תרופות אלו צריכות להילקח על בסיס קבוע על מנת שניתן יהיה למנוע הזעת יתר בבית השחי.
נטילת תרופות מסוג זה לאורך זמן, איננו מומלץ בשל תופעות הלוואי החמורות שלהן, כגון טישטוש, יובש בפה, יובש בעיניים, קושי במתן שתן ועוד. כמו כן, במקרים של הזעת יתר עשויים להידרש טיפולים מתקדמים יותר.

טיפול בעזרת זרם חשמלי:

טיפול בחשמל, נקרא גם איונטופורזיס (Iontophoresis). ישנם מכשירים העושים שימוש בזרמים חשמליים אשר מועברים אל העור על מנת לשבש את תפקוד בלוטות הזיעה ובכך למנוע הזעת יתר. השימוש חייב לחזור לעתים קרובות על מנת לקבל את התוצאות הרצויות ולא יכול להוות פתרון קבע להזעת יתר בבית השחי.

דאודורנטים:

ישנם כיום סוגי דאודורנטים רבים המכילים אלומיניום כלוריד אשר כמו שמוזכר לעיל, עשוי להיות יעיל במניעת הזעת יתר בבית השחי. זה נחשב המרכיב היעיל ביותר למניעת זיעה, אך רק לזמן מצומצם של כ-24 שעות ופחות. יש לוודא כי תוכן האלומיניום היא לפחות 10%, מינון גבוה יותר ממה שנמצא על רוב מוצרי הדלפק. דאודורנט עם מעל 15% בדרך כלל דורש מרשם, ויכול להוות סיכון – במיוחד לנשים בהריון.
דאודורנטים "טבעים" בדרך כלל עשוי להיות פחות מועילים כמו גם, דאודורנטים רגילים.

ספיריאל קרם / רול און / ספריי: 

ספיריאל קרם הינו תכשיר ייחודי המווסת את פעילות בלוטות הזיעה ומונע הזעה וריחות רעים. 
ניתן לשימוש בפנים, בית שחי, כפות ידיים, כפות רגליים ובשאר האזורים בגוף. הקרם הינו עמיד ואינו מכתים את הבגדים.
חשוב לציין כי המגע של הקרם על הגוף נעים במיוחד, הוא מווסת את ההזעה ולא מפסיק אותה לגמרי, כך שלא נגרמת תופעה של "הזעה מפצה" בעקבות השימוש בו.
בנוסף לקרם קיימים מוצרים נוספים מסדרת ספיריאל ובהם ספיריאל רול און וספיריאל ספריי.

המאמר עודכן לאחרונה בתאריך 6/30/2021

לפרטים נוספים בקשר לטיפול בהזעת יתר בבית השחי

* שם מלא
דוא"ל
* טלפון
אני מאשר/ת כי תהיו רשאים לפנות אלי באמצעות דיוור פרסומי, אין באמור בכדי להוות הסכמה לביצוע עסקה כלשהי. אני רשאי/ת לחזור בי מהסכמתי זו בכל עת.
תודה על פניתך, נציגנו יחזור אליך בהקדם
סליחה, איקעה שגיאה. אנא מלאו כל הפרטים ונסו שנית.
מוצרים נלווים
מאמרים נוספים

דאודורנט – Deodorant

רוב הדאודורנטים בדרך כלל נועדו רק כדי לשלוט בריח, אבל סוגים מסוימים של דאודורנטים כוללים גם מרכיבים המסייעים למנוע הזעה

קרא עוד

מה זה Thompson Tee (חולצת iDry)?

חולצת הת'ומפסון הינה חולצה ייחודית למניעת כתמי ועיגולי זיעה באזור בית השחי

קרא עוד

בוטוקס להזעת יתר

בעת הטיפול בהזעת יתר הזרקת הבוטוקס פשוט חוסמת את העצבים בבית השחי שגורמים להזעת יתר ובכך מונעת הזעה באזור זה.

קרא עוד

בלוטות זיעה

הבלוטות הן מבנים צינוריים קטנים הנמצאים בתוך ומתחת לעור (ברקמה התת עורית). מטרתם היא לפרוק זיעה על ידי פתחים זעירים בשטח של העור.

קרא עוד

טיפול טבעי להזעת יתר

כיום יש מגוון אלטרנטיבות לטיפול בהזעת יתר באופן טבעי ובריא יותר לגופנו. לפני שאתם רצים לבצע טיפול פולשני בגוף שלכם , כדאי להכיר מה הטבע מציע לנו

קרא עוד
Spirial

מהו קרם spirial וכיצד הוא עוזר להזעת יתר?

הזעת יתר במקומות שונים בגוף היא תופעה נפוצה יחסית ממנה סובלים מיליוני אנשים מרחבי העולם. זהו מצב אשר מציב מספר בעיות ואתגרים בפני הסובלים ממנו, החל מריח גוף חזק ולא נעים ועד לכתמי זיעה בולטים לעין במק

קרא עוד

הרשמו לניוזלטר שלנו!

ותוכלו לקבל מדי חודש הצעות, המלצות ועדכונים

* שם מלא
* דוא"ל
סליחה, איקעה שגיאה. אנא נסו שוב.

אני מאשר/ת כי תהיו רשאים לפנות אלי באמצעות דיוור פרסומי (במיילים, מסרונים וכד') אין באמור בכדי להוות הסכמה לביצוע עסקה כלשהי. אני רשאי/ת לחזור בי מהסכמתי זו בכל עת.

האתר הזה מוגן על ידי reCAPTCHA Enterprise ו-Google מדיניות פרטיות ותנאי השימוש.

הזעת יתר iDry Israel

טלפון:
077-8270039
כתבו לנו:
[email protected]
עשו לנו לייק: