הזעה היא אחת הדרכים לווסת את טמפרטורת הגוף שלנו – אידוי של הזיעה היא דרכו של הגוף להגן עליו מפני סביבה חמה.

מדוע אנו מזיעים?

בגוף ישנם 2 סוגים של בלוטות זיעה - סוג אחד הוא בלוטות  Apocrine  אשר נמצאות בעיקר בבתי השחי ובאזור פי הטבעת. לכל אחד מאיתנו יש כ- 1 מיליון בלוטות כאלה, אלו הן בלוטות ריח. ריח הזיעה המגיע מהן שונה מאדם לאדם.

הסוג השני הינו בלוטות Eccrine שהן אחראיות על הזיעה הנגרמת מחום, לכל אחד מאיתנו יש כ- 3 מיליון בלוטות כאלה.

 אם הנך מזיע/ה יתר על המידה, זה לא בגלל שיש לך יותר מדי בלוטות זיעה או שהן גדולות באופן חריג, אלא שישנה פעילות רבה בעצבים הזעירים השולטים בבלוטות אלו.

לזיעה עצמה אין ריח אך האזור המזיע הופך במהירות לקרקע פורייה עבור חיידקים ופטריות.

מי הכי מזיע?

גברים מזיעים לרוב יותר מנשים, ואחת הסיבות לכך היא גודל הגוף. מדענים בדקו מתנדבים במעבדה בניסוי של מכונית לוהטת. גברים איבדו בממוצע 70 גרם יותר מאשר נשים.

כ -3% מהאנשים אומרים שהם סובלים  מהזעת יתר. כמובן, כולנו נוטים להזיע יותר כאשר אנחנו במצב של חום או חרדה, אך הזעת יתר עלולה לעבור בתורשה או בגנים. רוב הסובלים טוענים כי לשאר בני המשפחה שלהם יש את אותה הבעיה.
הזעה, מלווה בגלי חום ונפוצה בקרב נשים בגיל המעבר.
מדי פעם, הזעת יתר יכולה להצביע על בעיה רפואית (כגון הפרעה בבלוטת התריס).

אבחנה של הזעת יתר:

ישנן בדיקות אשר באמצעותן ניתן לקבוע האם ישנה הזעת יתר. לדוגמא, מדידה כמותית של הפרשת זיעה או סימון הבד ביוד ואיבוק עם טלק. אך בסופו של דבר, אבחנה של הזעת יתר, נקבעת על פי האנמנזה הרפואית ורמת המצוקה התפקודית. לאבחון מקצועי של מקור הבעיה >> 

הזעת יתר - השלכות:

להזעת יתר יכולות להיות השלכות פיזיולוגיות קשות כגון ידיים קרות ולחות, התייבשות, דלקות עור ועוד. אנשים הסובלים מבעיות אלו מנסים לשנות את אורח חייהם על מנת להתמודד עם הבעיה. זה בא לידי ביטוי בהפרעה בחיים המקצועיים, האקדמיים והחברתיים ומשימות שגרתיות רבות הופכות למטלות בלתי אפשריות.
כמו כן, להזעה יתר ישנן השלכות פסיכולוגיות שליליות. למרבה הצער, משפחה, חברים ואפילו רוב הרופאים אינם מבינים בדרך כלל את ההשפעה השלילית העצומה על אורח החיים.

גורמים להזעת יתר:

 • הפרעה בבלוטת התריס. בלוטת התריס מייצרת הורמונים רבים, דבר שיכול לגרום לבלוטות הזיעה להיות פעילות יתר על המידה.

 • לחץ, מתח וחרדה.

 • אכילה מרובה של מזון מהיר ושתייה מרובה של משקאות ממותקים המכילים קפאין.

 • אי שתיה מספיקה של מים. 

 • עודף משקל.

 • פעילות מוגברת של מערכת העצבים.

גורמים נוספים:

 • זיהום.

 • גיל המעבר.

 • סוכרת.

 • תרופות מסוימות.

הזעת יתר – דרכי טיפול:

ראשית, יש לאתר באופן מדויק את גורם הבעיה, הגורם משתנה מאדם לאדם.
וודאי תשמחו לדעת כי לעתים קרובות, הגורמים להזעת יתר ניתנים לטיפול.

חולצות למניעת כתמי זיעה מבית iDry ו- Thompson tee:

חולצה ייחודית המיוצרת בעזרת טכנולוגיית ההידרו-שילד. את חולצת הת'ומפסון ניתן ללבוש מתחת לכל חולצה רגילה וכך, נמנעים מסימני הזיעה. העיצוב החדשני משלב בין הנוחות של חולצות-תחתונות איכותיות לבין טכנולוגיית ההידרו-שילד החסינה בפני הזיעה. התוצאה היא חסימת זיעה מושלמת. החולצה מיוצרת בארה"ב ומסווגת על ידי ה- FDA כמוצר רפואי. החולצה המיוחדת מיוצרת בהתבסס על פטנט ייחוד, משלבת כותנה איכותית וחומרים מתקדמים ביותר ועמידים בפני מים. השילוב היחודי מאפשר חסימה מושלמת של כתמי זיעה על החולצה החיצונית וחשוב לא פחות, מאפשרים לחום וללחות הגוף להתנדף. למידע נוסף לחץ כאן

טיפול (מירה דריי) Miradry בהזעת יתר:

מירה דריי הוא פתרון בטוח, מוכח קליני, מאושר על ידי ה- FDA להפחתת זיעה בבית השחי באופן משמעותי. המכשיר ממיס את בלוטות הזיעה ללא ניתוח, זהו הליך אשר מבוצע במשרדו של רופא מומחה, עם אחוזי הצלחה מדהימים של מעל ל-90%. מכשיר ה"מירה דריי" מכיל אנרגיה אלקטרומגנטית הגורמת לבלימת בלוטות הזיעה בבית השחי. במהלך הטיפול מתחממת בלוטות הזיעה השוכנת בין שכבת העור לשכבת השומן. חימום זה ממיס, מאדה ומעלים את בלוטות הזיעה בעוד העור החיצוני ושכבות השומן והשריר הפנימיות אינן נפגעות. התוצאות הטיפול הן מיידיות ,מתמשכות ומאפשרת סוף סוף לסובלים מהזעה מוגברת בבית השחי, לחוות שינוי דרמטי באורח החייהם. המכשיר מטפל כרגע בהזעת יתר בבית השחי, אך לא באזורים אחרים בגוף כגון הזעת יתר בידיים או ברגליים. למידע נוסף לחץ כאן

ניתוח לטיפול בהזעת יתר:

במקרים קיצוניים, ישנה אפשרות לטפל בהזעת יתר בעזרת ניתוח כירורגי.
- אפשרות כירורגית אחת נקראת כריתת העצב הסימפתטי' המכונה גם כריתת העצב החזי ונושאת איתה סיכונים. בעזרת הליך זה ניתן לחתוך את בלוטות העצב האחראי לבלוטות הזיעה של הידיים, השחי והפנים.

תופעות לוואי אפשרויות: הזעה מוגברת במקומות אחרים, חוסר יכולת להעלות את קצב הלב בעת פעילות גופנית, חוסר יכולת לשלוט על טמפרטורת הגוף, יובש בכפות הידיים.

- אפשרות כירורגית נוספת ומוצלחת יותר היא שאיבת בלוטות הזיעה. בהליך זה מוחדרת צינורית ובעזרתה נעשה גירוד ושאיבה של הבלוטות הזעירות הממוקמות ברקמה התת עורית. לרוב ניתן בתוך זמן קצר של שלושה עד ארבעה ימים לחזור לפעילות מלאה. לפי סקר שנערך במרפאות שונות בארצות-הברית תשעים ושישה אחוזים מהמטופלים היו מרוצים. לרוב אין תופעות לוואי משמעותיות.

עם זאת, עבור הרוב המכריע של האנשים ישנן דרכי התמודדות פחות פולשניות.

טיפול בהזעת יתר בעזרת בוטוקס:

טיפול פופולרי נוסף הוא בוטולינום טוקסין (בוטוקס). בוטוקס הוא אחד הרעלים הידועים הקטלניים ביותר, משום שהוא למעשה רעל המיוצר על ידי חיידקים. אולם, במינון נמוך הוא יכול לצמצם את המעבר של דחפים, ובכך להקטין את ההזעה.
הנוהל: מנות קטנות של בוטולינום טוקסין טהור מוזרק לתוך בית השחי וגורם לחסימת קצות העצבים, מה שמשתק את השרירים הקטנים הסמוכים לבלוטות הזיעה. פעולה זו גורמת לסילוקה של הזיעה מעל פני העור בדרך כלל לתקופה של בין 4 ל -6 חודשים, אם כי חלק מהמטופלים עשויים להמשיך ליהנות במשך 12 חודשים. הטיפול חייב להיות חוזר ונשנה להמשך דיכויה של הזיעה. תופעות הלוואי של הזריקות יכולות להיות תסמינים דמויי שפעת, חולשה קלה וכאבים זמניים עזים. כמו כן זהו טיפול יקר, במיוחד בהתחשב בעובדה שמדובר בטיפול נמשך. הטיפול בבוטוקס אינו מתאים עבור שטחים גדולים. בבוטולינום טוקסין לא נעשה שימוש כמעט בכפות הידיים והרגליים, משום שזה יכול לגרום חולשה זמנית ביד או בשרירי כף הרגל, וכן ההליך עצמו יכול להיות כואב. למידע על הטיפול>>

טיפול בהזעת יתר בעזרת תרופות:

לתרופות בדרך כלל יש הרבה תופעות לוואי ולרוב אינן שימושיות נגד הזעת יתר.
במקרים אחדים, מטופלים אשר מזיעים ביתר חלקי הגוף ולא בגפיים, התרופות עשויות להקל על הסימפטומים. כמו כן זהו הסיכוי הטוב ביותר להפחתת הזעת יתר של הקרקפת והמצח. דוגמא לתרופה כזו היא glycopyrrolate.

תרופות כמו Robinul הנן תרופות מייבשות אשר משביתות את בלוטות הזיעה באופן כימי-הורמונלי, מה שמאיים להשבית גם כל דבר אחר בגוף המסתמך על גירוי הורמונלי. ניתן תחילה לנסות מינונים נמוכים ועם הצורך להגדיל את המינון. הבעיה היא תופעות הלוואי, יש הסובלים מיובש בעיניים, יובש בפה, טשטוש ראייה, קושי במתן שתן ועוד.

טיפול בהזעת יתר באמצעות חשמל:

ישנם מכשירים חשמליים לטיפול בהזעת יתר של כפות הידיים והרגליים. בשימוש נכון מותאם למצבים בודדים, ישנו שיעור הצלחה גבוה מאוד (83% על פי האקדמיה האמריקנית לדרמטולוגיה) עבור אנשים הסובלים מזיעה בכפות הידיים והרגליים.

בטיפול ממושך זה יש לצורך בחזרה על התהליך בכל יום במשך חמישה עד עשרה ימים עד הפחתת ההזעה לרמה נוחה. לאחר השגת דרגת היובש הרצויה, על המטופל לתחזק זאת החל מפעם בשבוע עד פעם בארבעה שבועות, תלוי בפרט. ישנם מכשירים ביתיים אשר ניתן לרכוש לטיפול בשיטה זו וכן מספר מרפאות אשר משתמשות במכשירים אלו.

שיטה זו אינה מומלצת עבור נשים בהריון, אנשים עם קוצבי לב, אפילפסיה או שתלים או מתכת (להחלפת מפרקים). השיטה אינה מומלצת להזעת יתר בבית השחי משום שהעור בבתי השחי צפוי להיות מגורה בעקבות התהליך. הטיפול יכול לגרום לאי נוחות קלה אך לא יותר מזה. למידע על הטיפול>>

טיפולים אלטרנטיביים להזעת יתר:

 • היפנוזה-אנשים שניסו היפנוזה עבור הזעת יתר כפות הידיים דיווחו על שיפור קטן.

 • פסיכותרפיה – בעיות פסיכולוגיות, עשויות להתפתח כתוצאה מהזעת יתר, ולא להיפך. טיפול פסיכיאטרי עשוי לסייע לאדם להתמודד עם בעיית הזעת היתר, אבל בהחלט לא לטפל בבעיה עצמה. ההשפעה מוגבלת ברוב המכריע של המטופלים.

 • רפואה אלטרנטיבית, הומאופתיה, עיסוי, דיקור ועוד. בשיטות אלה קשה למצוא מסמכים ומטופלים המעידים על שיפור ניכר.

 • BioDry - פורמולה טבעית לוויסות הזיעה. הפורמולה מכילה צמחים אשר באים לאזן את המערכת ההורמונלית, המטבולית וכן את מערכת החיסון ובכך למנוע הזעת יתר.

נכתב ע"י Dr. Etty Nachshon, בתאריך 9/25/2014

למידע נוסף אודות דרכי טיפול בהזעת יתר - צרו קשר:

* שם מלא
דוא"ל
* טלפון
תודה על פניתך, נציגנו יחזור אליך בהקדם
סליחה, איקעה שגיאה. אנא מלאו כל הפרטים ונסו שנית.

מוצרים נלווים

מאמרים נוספים

דאודורנט – Deodorant

רוב הדאודורנטים בדרך כלל נועדו רק כדי לשלוט בריח, אבל סוגים מסוימים של דאודורנטים כוללים גם מרכיבים המסייעים למנוע הזעה

קרא עוד

מה זה Thompson Tee (חולצת iDry)?

חולצת הת'ומפסון הינה חולצה ייחודית למניעת כתמי ועיגולי זיעה באזור בית השחי

קרא עוד

מירה דריי - miraDry

מירה דריי הוא פתרון בטוח, מוכח קליני, מאושר על ידי ה- FDA להפחתת זיעה בבית השחי באופן משמעותי. המכשיר ממיס את בלוטות הזיעה ללא ניתוח, לא כרוך בשום חתכים, עם אחוזי הצלחה של מעל 90%.

קרא עוד

טיפול בהזעת יתר

אם אתם סובלים מהזעת יתר, אתם עשויים להרגיש כאילו כבר ניסיתם הכל. ייתכן שאפילו קצת איבדתם תקווה. גם אם אתם מרגישים ככה, בבקשה קחו את הזמן לקרוא את המידע שלנו על כל הטיפולים הרפואיים הקיימים כיום

קרא עוד

הרשמו לניוזלטר שלנו!

ותוכלו לקבל מדי חודש הצעות, המלצות ועדכונים

* שם מלא
* דוא"ל
סליחה, איקעה שגיאה. אנא נסו שוב.

הזעת יתר iDry Israel

טלפון:
077-8270039
כתבו לנו:
idryisrael@gmail.com
עשו לנו לייק: