התזונה משפיעה על הבריאות שלך, מצב העור, ריח הגוף... וכן... אפילו כמה אתה מזיע.

כתומכים בזיעה בריאה ועצירת זיעה מביכה, אנחנו לא יכולים להתעלם מההשפעות שיש למזון שאנו אוכלים על כמות הזיעה שלנו ואפילו על הריח שלה.

בואו נעשה ניסוי קטן, הזמינו מנת כנפיים חריפות בכל אחת מהמסעדות שעולות על דעתכם, קחו כנף, אפילו שתיים ושימו לב כמה זמן לוקח לטיפות הזיעה הקטנות להופיע אצלכם על המצח. החום גוף שאתם מרגישים הינו תגובה ישירה ל- קפסאיצין (כימיקל הנמצא בתבלין הפלפל החריף).

 

זה לא צירוף מקרים שנתקלתם בעלייה ולעיתים אפילו ירידה ברמת הזיעה לאחר אכילת מאכילים מסוימים. במאמר זה, נחקור את המזונות שגורמים לך להזעת יתר ומנגד אילו מאכלים יכולים להפחית את רמת הזיעה שלך. אם אתם סובלים מהזעת יתר כדאי לך לשים לב טוב, הימנעות והגבלת מזונות אלו מהתפריט שלכם יכול להיות הצעד הראשון ל"אילוף" פעולת יתר של בלוטות הזיעה.

אזהרה: רוב המזונות שנדבר עליהם הם טעימים, ממכרים, נגישים וקשה להימנע. אם אתם לא מוכנים לוותר עליהם, נסו את הרפידות החד פעמיות לבית השחי, כדי לשמור על הזיעה שלכם בשליטתכם.

 

ממה צריך להימנע?

 1. מזונות שמנים ומעובדים

אם עוד כמה קילוגרמים של משקל עודף לא מרתיעים אתכם מלאכול שומן ומזון מעובד, אולי הופעה של זיעת היתר תוכל לעשות את העבודה. על אילו מזונות מדובר?
מזון מהיר, מזון עשיר בשומן, שוקולד, לחם לבן ומזון מעובד. מזונות אלו מכילים כמות סיבים נמוכה וחוסר באנזימים. אנזימים אלו דרושים לגוף לטובת פעולות העיכול.

כתוצאה מכך, הגוף עובד כפליים קשה ובזמן כפול כדי לעבד את התענוג האחרון שאכלתם. אז למה זה כזה עניין גדול?
כאשר הגוף צריך לפעול בהילוך גבוה,תופעות לוואי הכוללות טמפרטורות גוף גבוה והזעת יתר יופיעו בוודאות. הימנעות ממאכלים אלו יכולה למנוע הזעה רצינית.

 1. עודף נתרן

כאשר אנו צורכים עודף נתרן (או בשמו השכיח- מלח), הגוף שלנו צריך להיפטר מהכמות הנוספת, דרך השתן ו/ או דרך העור (בזיעה). הכמות היומית המומלצת לצריכת נתרן הינה 4 גרם. גוף האדם הוא מכונה מיומנת אם נקפיד לתחזק אותה ולנקות אותה הוא יפעל ביעילות. ולכן כל כמות שמעבר לכמות הצריכה המומלצת תצריך מאמץ נוסף שיתבטא בזיעת יתר. על אילו מזונות מדובר? חטיפים מלוחים ומאכלים ממטבח אסיאתי.  

 1. מאכלים חריפים

כמו הדוגמה שלנו מתחילת המאמר, מאכלים חריפים מכילים כימיקל בשם קפסאיצין. כאשר אנו צורכים מאכלים אלו הגוף נכנס לחשיבה שהטמפרטורה בגוף עולה (בשונה מעליה אמיתית בעת צריכת שתיה חמה/ מרק), זו אזעקת שווא שמפעילה את בלוטות הזיעה. הגוף יגיב לכנפיים חריפות כמו שיגיב ליום קיץ ישראלי. טריק להישאר יבשים- תיבלו את המאכל החריף בגבינה קרה.

 1. משקאות המכילים קופאין

מנת אספרסו ידועה כמקור לאנרגיה מה שחלקנו לא יודעים, הוא שמנת הקופאין היא דחיפה נוספת לזיעת יתר. למה?? קופאין הוא ממריץ. תפקיד הממריץ לגרות את מערכת העצבים המרכזית, להגביר את הקצב ולעלות את לחץ הדם. ביחס ישיר לכל השינויים הללו הממריץ גם מפעיל את בלוטות הזיעה שלנו. המשוואה היא פשוטה, יותר אנרגיה= יותר זיעה.

 1. משקאות אלכוהוליים

אלכוהול עושה דברים רבים לגוף ולא כל הדברים נעימים! אנשים שצורכים משקאות אלכוהוליים לעיתים קרובות עלולים לסבול מהזעת לילה או הזעת יתר. למה? כי אלכוהול מגביר את קצב הלב ומרחיב את כלי הדם. כתוצאה מכך חום הגוף עולה ובלוטות הזיעה נכנסות לפעולה על מנת ל"קרר" את טמפרטורת הגוף.

 1. גלידה

אנחנו לא צוחקים, הממתק האהוב שתמיד נתפס כמקור קירור ביום חם הוא בעצם מתחזה. ככל שיש בגלידה רמות גבוהות יותר של שומן כך טמפרטורת הגוף מתחממת (בכדי לפרק את שכבת השומן המרוכזת).

 1. עישון

אם סרטן הפה והריאות לא מטריד אתכם, אולי הזעת יתר כן! אומנם סיגריות לא נחשבות למזון אך חשוב לדעת, כי העשן והניקוטין הנפלטים מהסיגריה ונכנסים לגוף משחררים כימיקל הנקרא אצטילכולין. האצטילכולין מעלה את קצב הלב, מגביר את טמפרטורת הגוף וממריץ את בלוטות הזיעה. את המשך הסיפור אתם כבר בטח מכירים...

 

מה מפחית זיעה?

 1. מים

אחת הדרכים הפשוטות לרסן הזעת יתר היא ע"י שתייה מרובה של מים. כאשר גוף האדם מיובש הוא עובד קשה כדי לווסת את טמפרטורת הגוף. אם נחסוך לגוף את משימת הוויסות נפחית עבודה משמע נפחית זיעה. כמה פשוט ככה יעיל!

 1. חלב דל שומן

מעבר מחלב שמן לחלב דל קלוריות מפחית משמעותית את כמות השומן בגוף. פחות שומן משמע פחות מאמץ של הגוף.

 1. מזונות עשירים בסידן

הסידן חשוב מאוד לגוף האדם משום שהוא שומר על הגוף בריא. מה שהרבה לא יודעים זה שהסידן יכול להאט את קצב הופעת הזיעה. צריכת מזונות עשירים בסידן, נותנים לגוף תחמושת לויסות טמפרטורת הגוף. גוף שמצליח לווסת את עצמו הינו גוף המזיע פחות. על אילו מזונות מדובר?
יוגורט דל שומן, גבינת צ'דר, גבינת קוטג', שקדים, שעועית אפויה, וירקות.

 1. פירות וירקות

שמים לב למגמה החוזרת?!?! אכילה בריאה ותזונה מאוזנת יכולים לשמור על גוף יבש מזיעת יתר. פירות וירקות הם חלק מרכזי ברשימה, שכן הם מאכלים העשירים בויטמינים ומים ובכך מסיעים לשמירה על טמפרטורת הגוף ועל מערכת העיכול.

 1. שמן זית

שמן זית עובד בשיתוף עם מערכת העיכול בגוף. יש שאומרים שהוא מאפשר עיכול ללא מאמץ כלל של הגוף. כמו שאמרנו קודם לכן, פחות מאמץ= פחות עבודה= פחות זיעה.

 1. ויטמין B

כמו מכונית, הגוף שלנו עובד טוב יותר כשהוא מתוחזק ושמור. לויטמין B יש השפעה דומה על גוף האדם. הויטמינים עוזרים לגוף לבצע פעולות פונקציות, מחסור בויטמין B יאלץ את הגוף לעבוד קשה יותר.

 

לסיכום, תזונה בריאה והקפדה על שתיית מים במקום משקאות מתוקים או משקאות המכילים קופאים יזכו אתכם לא רק בגוף מחוטב יותר ובריא יותר, אפילו בשגרה יומית עם פחות זיעה!!! אז אם עדין לא עשיתם את השינוי, עכשיו הוא זמן מעולה להתחיל!

המאמר עודכן לאחרונה בתאריך 10/10/2017

מוצרים נלווים

מאמרים נוספים

הזעת יתר בבית השחי

ישנן רמות שונות של הזעה בבית השחי ממקרים בהם מזיעים במצב של מתח, חרדה או התרגשות מסוימת ועד למקרים בהם מזיעים כמעט כל היום ובכל ימות השנה ללא תלות בטמפרטורה, במצב הרוח ובסביבה.

קרא עוד

הזעת יתר בבית השחי

על מנת שנוכל לטפל בבעיית ההזעה בבית השחי אנו מציגים כאן מספר דרכי טיפול אשר נפרט עליהן בהמשך:

קרא עוד
הזעה בכפות הידים

הזעה בכפות הידיים

כאשר לומדים כיצד לרפא הזעה בכפות הידיים, חשוב להבין את הסיבות. להלן חלק מהגורמים או טריגרים של הזעה בידיים

קרא עוד

הקשר בין תזונה לזיעה

חשבתם פעם האם יש השפעה למזון שאנו צורכים על כמות הזיעה שלנו?

קרא עוד

הרשמו לניוזלטר שלנו!

ותוכלו לקבל מדי חודש הצעות, המלצות ועדכונים

* שם מלא
* דוא"ל
סליחה, איקעה שגיאה. אנא נסו שוב.

הזעת יתר iDry Israel

טלפון:
077-8270039
כתבו לנו:
info@idry.co.il
עשו לנו לייק: