מה זה בוטוקס?

הזרקות בוטוקס משמשות לטיפול במגוון מצבים רפואיים. בוטוקס הוא נוירוטוקסין העשוי מחיידקים הגורמים לבוטוליזם (סוג של הרעלת מזון). אך אל דאגה, הוא בטוח מאד כאשר נעשה בו שימוש ראוי על ידי איש מקצוע רפואי.

הבוטוקס החל את דרכו כטיפול קוסמטי, אשר מיישר קמטים בפנים על ידי שיתוק זמני של השרירים. רופאים משתמשים בבוטוקס גם כדי לטפל במצבים נוירו-מוסקולריים כגון מיגרנות, עוויתות שרירים והזעת יתר.

היפרהידרוסיס הוא השם הרפואי להזעת יתר, והוא מציין כל מצב אבנורמלי של הזעה, כגון הזעה כאשר לא חם. אנשים הסובלים מהזעת יתר עלולים להרטיב את בגדיהם מזיעה או לנטוף מזיעה. אנטיפרספירנטים רגילים לא עוזרים לאנשים הסובלים מתופעה זו.

הזרקות בוטוקס הן סוג טיפול חדש לאנשים הסובלים מהזעת יתר. מועמדים לבוטוקס הם אנשים שאנטיפרספירנטים עם מרשם לא שיפרו את מצבם. הבוטוקס קיבל אישור של הFDA האמריקאי לטיפול באנשים הסובלים מהזעת יתר בבית השחי, אך ניתן להשתמש בו "ללא מרשם" כדי להפחית זיעה באזורים נוספים כגון הידיים, הרגליים והפנים.

שימוש "ללא מרשם" משמעותו שימוש בתרופה לא למטרה אליה היא קיבלה אישור. במקרה זה, הבוטוקס לא עבר מבחנים קפדניים כל כך כדי לוודא את יעילות הטיפול שלו באזורי גוף אחרים.

איך פועל הבוטוקס?

פעולתו של הבוטוקס נעשית כאשר הוא חוסם את העצבים האחראיים על תפעול בלוטות הזיעה. בדרך כלל, מערכת העצבים מפעילה את בלוטות הזיעה כאשר חום הגוף עולה, וכך הגוף מקרר את עצמו באופן אוטומטי. אצל אנשים בעלי היפרהידרוסיס, העצבים המאותתים לבלוטות הזיעה הם רגישים יתר על המידה.

כאשר מזריקים בוטוקס ישירות לאזור הגוף הסובל מהזעת יתר, העצבים הרגישים מדי משותקים. כעת הם לא יוכלו לאותת לבלוטות הזיעה, וממילא האדם לא יזיע. חשוב לזכור שהבוטוקס יעיל רק באזור המוגדר אליו הוא הוזרק.

איפה ניתן להזריק בוטוקס?

כרגע, הבוטוקס אושר לשימוש רק עבור טיפול בהזעה בבית השחי. במחקרים שנעשו, הוא נמצא יעיל ביותר לטיפול בהזעה בבית השחי, אך רופאים משתמשים בו לטיפול גם בהזעה באזורי גוף אחרים.

מחקרים שונים הוכיחו שהבוטוקס יעיל בטיפול בהזעה לכפות הידיים ב80 -90% מהמקרים, אך אינו יעיל לטווח ארוך כמו הטיפול בבית השחי. כמו כן, מחקרים הראו שהבוטוקס יעיל בהפחתת הזיעה במצח ב75% למשך כחמישה חודשים.

חוקרים מאמינים שהבוטוקס יכול לעזור גם בהזעה בכפות הרגליים, אך הנושא עדיין לא נחקר מספיק. אחת הסיבות לכך היא שהזרקות לכפות הרגליים כואבות יותר במידה משמעותית מאזורים אחרים בגוף.

מהו תהליך ההזרקה של הבוטוקס?

הזרקות בוטוקס יעילות ביותר כאשר הן ניתנות על ידי איש מקצוע מיומן. ההזרקות לא לוקחות זמן רב, ונעשות בפגישה מקומית. הרופא יזריק את הבוטוקס מתחת למעטפת העור בעזרת מחט דקיקה. הוא יזריק מספר פעמים, בצורה העוטפת את האזור הרצוי. פעמים רבות יינתן משהו לשיכוך הכאב, כמו קרח או משחה מרדימה.

מיד בתום הטיפול ניתן לחזור לעבודה ולסדר היום הרגיל. במקרה הצורך, הרופא יקבע פגישת מעקב כדי לבדוק את האזור ולבדוק האם יש אזורים נוספים הדורשים טיפול.

איך מתכוננים לטיפול?

הזרקות בוטוקס הן פשוטות ומהירות יחסית ונעשות במרפאת הרופא. בדרך כלל, יבקש הרופא לא לגלח את בית השחי במשך יומיים-שלושה טרם הטיפול. אם אתם צורכים מדללי דם, הרופא עלול לבקש להפסיק במשך כמה ימים כדי למנוע היווצרות חבורות. ספרו לרופא על כל תרופה שאתם לוקחים, ואל תפסיקו לקחת תרופות, אלא אם הרופא הורה אחרת.

כמה זה עולה?

המחיר של הזרקות בוטוקס משתנה בהתאם לנסיבות ולמקום המטופל. ככל שנדרש כיסוי לאזור נרחב יותר, המחיר עולה בהתאם. ישנן חברות ביטוח המשתתפות בעלויות. במרבית המקרים, חברת הביטוח תדרוש ממכם לנסות אפשרויות זולות יותר כגון אנטיפרספירנטים עם מרשם.

מהם הסיכונים ותופעות הלוואי?

מחקרים רבים נעשו כדי לבחון את הבטיחות של הבוטוקס. נמצא שמרבית האנשים מגיבים אליו היטב. תופעות לוואי אפשריות כוללות:

  • כאב או חבורות במקום ההזרקה

  • כאב ראש

  • תופעות המדמות שפעת

  • עפעפיים שמוטות (להזרקות בפנים)

  • יובש או דמעות בעיניים (בהזרקות לפנים)

תופעות לוואי חמורות של בוטוקס הן נדירות ביותר. הן מופיעות כאשר הבוטוקס משפיע על כל הגוף. דבר זה יכול לקרות שעות, ימים או שבועות ספורים לאחר ההזרקה. תופעות לוואי חמורות ונדירות כוללות:

  • חולשת שרירים בכל הגוף

  • קשיי ראיה

  • קשיי נשימה

  • איבוד שליטה על הסוגרים

מה מצפה לי אחרי הטיפול?

ניתן להמשיך בפעילות נורמלית מיד לאחר הזרקת הבוטוקס. לאחר 2-7 ימים תפסיקו להזיע במקום המטופל, ועד שבועיים לאחר הטיפול המקום יהיה יבש לחלוטין.

ההשפעה של בוטוקס היא זמנית, ולכן ידרשו הזרקות נוספות בעתיד. עבור הזעה בבית השחי, היובש יכול להישאר בין ארעה לארבע-עשר חודשים, אך עבור כפות הידיים והרגליים התוצאות אינן כה ארוכות טווח, ויתכון שיידרש טיפול נוסף לאחר כשישה חודשים.

כשבועיים לאחר הטיפול, לאחר שנחשפתם לתופעות הלוואי של הבוטוקס, יש לגשת לרופא לבדיקת מעקב, בו הוא יוכל לבצע תיקונים במקומות הדרושים.

בשורה התחתונה-

הבוטוקס הוא טיפול יעיל במיוחד להזעת יתר. עבור אנשים רבים, הוא משפר את איכות החיים באופן דרסטי. למרבה הצער, ההזרקות אינן זולות, ולא תמיד מכוסות על ידי הביטוח הרפואי. ניתן לשאול את הרופא או חברת הביטוח לגבי כיסוי של הזרקות בוטוקס.

המאמר עודכן לאחרונה בתאריך 11/28/2018

ליצרית קשר עם המרפאה השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

* שם מלא
דוא"ל
* טלפון
אני מאשר/ת כי תהיו רשאים לפנות אלי באמצעות דיוור פרסומי, אין באמור בכדי להוות הסכמה לביצוע עסקה כלשהי. אני רשאי/ת לחזור בי מהסכמתי זו בכל עת.
תודה על פניתך, נציגנו יחזור אליך בהקדם
סליחה, איקעה שגיאה. אנא מלאו כל הפרטים ונסו שנית.
מאמרים נוספים

בוטוקס להזעת יתר

בעת הטיפול בהזעת יתר הזרקת הבוטוקס פשוט חוסמת את העצבים בבית השחי שגורמים להזעת יתר ובכך מונעת הזעה באזור זה.

קרא עוד

VIV Clinic

מרפאת VIV בראשותו של ד"ר צחי וידר הינה המרכז הישראלי הוותיק והגדול ביותר לטיפול בהזעת יתר, ואחת משלוש המרפאות הגדולות ביותר בעולם לטיפול בהזעת יתר.

קרא עוד

בוטוקס – עדויות

סיפור על מנכ"ל חברה גדולה, שאף פעם לא הציג בפני הקולגות שלו מצגות, מסר הרצאות, או הרים כוסית לחיים. הסיבה לכך הייתה פשוטה אך די מביכה. המנכ"ל סבל מהזעת יתר בבית השחי, והתבייש להרים את ידיו

קרא עוד

הרשמו לניוזלטר שלנו!

ותוכלו לקבל מדי חודש הצעות, המלצות ועדכונים

* שם מלא
* דוא"ל
סליחה, איקעה שגיאה. אנא נסו שוב.

אני מאשר/ת כי תהיו רשאים לפנות אלי באמצעות דיוור פרסומי (במיילים, מסרונים וכד') אין באמור בכדי להוות הסכמה לביצוע עסקה כלשהי. אני רשאי/ת לחזור בי מהסכמתי זו בכל עת.

האתר הזה מוגן על ידי reCAPTCHA Enterprise ו-Google מדיניות פרטיות ותנאי השימוש.

הזעת יתר iDry Israel

טלפון:
077-8270039
כתבו לנו:
[email protected]
עשו לנו לייק: