הזעת יתר בכל הגוף: כל הפרטים

הזעת יתר בכל הגוף היא בעיה רפואית אשר מוגדרת כהזעה חריגה שלא קשורה לביצוע פעילות גופנית כלשהי או לחום. האדם שסובל מהזעת יתר יזיע בצורה רצינית מאוד, דבר אשר יכול לגרום לו לאי נוחות רבה שכן, הזיעה תיספג בבגדיו או אפילו תגיע למצב שבו היא מטפטפת לו מאזורים שונים בגוף לרבות הידיים. הזעת יתר בכל הגוף משבשת באופן מהותי את החיים של האדם הסובל ממנה ולא פעם גורמת לו לסבול ממבוכה וחרדה חברתית. הוא ימנע מלצאת מביתו ולנהל חיי שגרה תקינים. במאמר הבא תקראו על הזעת יתר, כיצד היא באה לידי ביטוי ומהם הטיפולים האפשריים לתופעה זאת.

כל התסמינים להזעת יתר

הזעה היא דבר טבעי ומרבית האנשים סובלים ממנה כאשר חם להם, הם לחוצים, במהלך פעילות גופנית או מאמץ פיזי. יחד עם זאת, כאשר אדם סובל מהזעת יתר, הוא יסבול מהזעה קיצונית בלא מעט מצבים. ההזעה תשפיע על הידיים, הרגליים, הפנים ובית השחי והיא תופיע באופן תדיר בשעות הערות של האדם.

הזעה היא למעשה מנגנון טבעי של הגוף שכן, זו הדרך של הגוף לקרר את עצמו. כאשר הטמפרטורה של הגוף עולה, הגוף מפעיל בצורה אוטומטית את בלוטות הזיעה. כמו כן, כאשר אדם לחוץ או עצבני לא פעם הוא יזיע בכפות הידיים שלו.

סוגי הזעת יתר

הזעת יתר בכל הגוף תהיה לרוב מוקדית. העצבים אשר אחראים להפעלת בלוטות הזיעה, פעילים במיוחד במקרה הזה, על אף שכלל לא היה טריגר כלשהו שאמור לגרום להם לפעול. כאשר אדם שסובל מהזעת יתר מוקדית יהיה עצבני או לחוץ, הוא יחמיר את הבעיה. הזעת יתר מוקדית תשפיע על הרגליים והידיים ולא פעם גם על הפנים. מדובר על הזעה שיש לה מרכיב תורשתי ולא נמצאה סיבה רפואית כלשהי אשר גורמת לה.

סוג נוסף של הזעת יתר שנפוץ פחות הוא הזעת יתר משנית שמתרחשת כתוצאה ממצב רפואי כלשהו. במקרה המדובר תופיע זיעה בכל הגוף של האדם הסובל ממנה. המצבים שיכולים לגרום להזעת יתר זאת הם: גלי חום בגיל המעבר, סוכרת, סוגים מסוימים של סרטן, בעיות בבלוטות התריס, סוכר נמוך בדם, זיהומים, התקף לב, הפרעות במערכת העצבים, תרופות מסוגים שונים וכן תסמיני גמילה מאופיאטים.

כיצד מאבחנים הזעת יתר בכל הגוף?

אדם אשר חש כי הוא סובל מהזעת יתר יכול לפנות לרופא, אשר ימליץ על בדיקת שתן או דם בכדי לבדוק האם ההזעה של האדם נובעת בשל מצב רפואי כלשהי. כמו כן, הוא יופנה לביצוע בדיקות איתור זיעה שמטרתם היא לאבחן את חומרת מצבו של האדם. בין הבדיקות הוא יעבור: בדיקת מוליכות עור, בדיקת עמילן יוד ובדיקת זיעה תרמו רגולטורית.

כיצד מטפלים בהזעת יתר?

אם הזעת יתר נגרמת כתוצאה מבעיה רפואית כלשהי, הרי שיש צורך קודם כל לטפל בבעיה הרפואית ובהתאם לכך, בעיית ההזעה תיפטר. יחד עם זאת, אם אין סיבה ברורה להזעת יתר, הטיפול שיוצע יתמקד בשליטה על ההזעה באמצעות שילוב טיפולים שונים כגון: תרופות בתמיסות  נגד הזעה במרשם, תרופות חוסמות עצבים, תרופות נוגדות דיכאון ועוד. סוג של טיפול נוסף יכול להיות במכשיר ששמו יונטופורזיס, מדובר על טיפול מאוד ותיק בתחום טיפולים בהזעת יתר. המכשיר משתמש בכדי להוליך זרם חשמלי לעור שמשפיע על בלוטות הזיעה ומבצעים אותו כמה פעמים בשבוע למשך כ10 עד 20 דקות.

טיפול נוסף הוא טיפול באמצעות הזרקת בוטוקס. מדובר על טיפול קוסמטי לקמטים. הטיפול באמצעות בוטוקוס חוסם בצורה זמנית את העצבים שגורמים להפרשה של הזיעה וכך הוא מפחית הזעת יתר.

טיפולים נוספים להזעת יתר

טיפולים נוספים להזעת יתר יכולים להיות:

טיפול באמצעות גלי מיקרו שאיננו פולשני. מדובר על מכשיר שמספק אנרגיה של גלי מיקרו להרס בלוטות הזיעה. הוא מתבצע בהרדמה מקומית והעור של המטופל יקורר בכדי למנוע ממנו כאבים

עוד טיפול הוא הסרת בלוטות הזיעה וזאת אם מדובר בזיעה שמופיעה רק בבית השחי.

אופציה טיפולית פולשנית יותר היא ניתוח עצבי שבמהלכו הרופא מכניס מכשיר אנדוסקופי לבית החזה של המטופל, בין הצלעות ומתחת לבית השחי שלו. שם הוא יחתוך, ישרוף או יהדק את העצבים של עמוד השדרה אשר שולטים על הזיעה בידיים וימנע מהם להפריש זיעה. לרוב לא יבוצע הניתוח המדובר לטיפול בהזעה מקומית בצוואר או בראש. בשיטה נוספת של הניתוח, הרופא קוטע את היכולת להעביר אותות עצביים מבלי להסיר את העצב הסימפתטי.

אם אתם סובלים מהזעת יתר בכל הגוף, חשוב מאוד לגשת לאבחן את הבעיה בצורה מקצועית על מנת להתאים את הטיפול המדויק והיעיל ביותר למצב.

המאמר עודכן לאחרונה בתאריך 2/20/2024

טיפולים נלווים
מאמרים נוספים

הרשמו לניוזלטר שלנו!

ותוכלו לקבל מדי חודש הצעות, המלצות ועדכונים

* שם מלא
* דוא"ל
סליחה, איקעה שגיאה. אנא נסו שוב.

אני מאשר/ת כי תהיו רשאים לפנות אלי באמצעות דיוור פרסומי (במיילים, מסרונים וכד') אין באמור בכדי להוות הסכמה לביצוע עסקה כלשהי. אני רשאי/ת לחזור בי מהסכמתי זו בכל עת.

האתר הזה מוגן על ידי reCAPTCHA Enterprise ו-Google מדיניות פרטיות ותנאי השימוש.

הזעת יתר iDry Israel

טלפון:
077-8270039
כתבו לנו:
[email protected]
עשו לנו לייק: